Kolektywy 2017
Gwiazdą wieczoru będzie zespół The Kooks (fot. mat. promo.)

Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury to wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory. Koncert otworzy Bovska, w drugiej części „Kolektywy”.

1. Bednarek [Polska] / DrymbaDaDzyga [Ukraina]

Kamil Bednarek [Polska]
Artysta zaczął karierę w formacji StarGuardMuffin, która powstała w 2008 roku. Debiutancki album „Szanuj” z 2010r. w dwa miesiące osiągnął status podwójnej platyny. W 2011r. młodzi muzycy wyruszyli w trasę koncertową po kraju, a następnie spełnili swoje artystyczne marzenie, jadąc do legendarnego studia Boba Marley’a Tuff Gong, w Kingston na Jamajce. W 2012r. powstała pierwsza płyta formacji BEDNAREK – „Jestem”. W czerwcu 2015 ukazała się druga studyjna płyta „Oddycham. BEDNAREK ma na swoim koncie występy na Festiwalu w Ostródzie, Przystanku Woodstock, w Jarocinie czy na sopockich Top Trendach. Gościł na Wyspach, odwiedził również Stany Zjednoczone.

Drymba Da Dzyga [Ukraina]
To ukraińska grupa łącząca w swojej muzyce rodzimy folk z punk rockiem, ska i funky. Zespół powstał w 2006 roku w Kijowie jako inicjatywa mająca na celu stworzenie etno -rockowego zespołu, który będzie brzmiał wyjątkowo. O trafności muzycznych wyborów Drymba Da Dzygi świadczy niesłabnąca popularność i uznanie krytyków, którzy nazywają grupę „ukriańską Garmaną” i stawiają w jednym rzędzie z ukraińską gwiazdą Haydamaky. Często grają w Polsce, gdzie zdążyli zdobyć sobie całą rzeszę fanów, co potwierdza występ na Przystanku Woodstock. Za granicą występowali m.in. na takich wydarzeniach jak: Krayina Mriy, Slavske Rock, Pidkamin, Trypilske kolo, Ukraine-Georgia two hearts, one soul!, Dreamland, Carol Rock, Ethno Evolution, Mazepa-fest. To, co przyciąga publiczność na ich koncerty, to wyjątkowa umiejętność łączenia dawnych melodii ze współczesną muzyką, przy jednoczesnym obdarzaniu nowo powstałych utworów niesamowitą energią. Do tej pory wydali 4 płyty. Wszystkie spotkały się z pozytywnym odbiorem krytyków.

2. LemON [Polska] / Rustavi Ensemble [Gruzja]

LemON [Polska]
Na polskiej scenie muzycznej jedna z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady. W zaledwie cztery lata dorobili się czterech płyt, rozpoznawalnego stylu i rzeszy fanów. Ich piosenki wielokrotnie znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów. Zespół jest doceniany przez krytyków muzycznych i dziennikarzy. Kilkakrotnie nominowany do Fryderyków, laureat Superjedynki, Eska Music Award, nagrody na Sopot Top Trendy i tytuł „przeboju 25-lecia Radia Zet”. Ich płyty sprzedały się tak dobrze, że osiągnęły status złotej i platynowej płyty. Zespół nieustannie koncertuje. W ciągu kilku lat istnienia wystąpił na najważniejszych muzycznych festiwalach, jak Woodstock, Sopot, czy Opole.

Rustavi Ensemble [Gruzja]
Grupa, która stawia sobie za cel spopularyzowanie gruzińskich pieśni i tańców folkowych wśród szerokiej publiczności. Wokaliści z chóru Rustavi opanowali i doprowadzili do perfekcji niezwykłą sztukę synchronicznej improwizacji, której rozliczne przykłady znaleźć można w pieśniach wielu regionów Gruzji. Charakteryzują ich głosy o wyjątkowej barwie, spektakularne kostiumy oraz niepowtarzalny, gruziński, polifoniczny styl śpiewania. Od momentu powstania Rustavi z sukcesem podróżowało po około 70 krajach na całym świecie, zawsze przyjmując entuzjastyczne komentarze nawet od najsurowszych krytyków. Codzienna praca oraz intensywna aktywność twórcza liderów zespołu zbliżyły jej członków do siebie do tego stopnia, że wydaje się, iż dzielą nawet te same uczucia. Ta niezwykła harmonia świadczy nie tylko o ich profesjonalizmie, ale również o ich mocnej postawie moralnej.

3. Enej [Polska-Ukraina] / Dzambo Agusevi Orchestra [Macedonia]

Enej [Polska-Ukraina]
Zespół czerpiący pełnymi garściami z ukraińskiej tradycji. Ich kariera obfituje w nagrody zdobyte na największych i najważniejszych polskich konkursach muzycznych. Utwory Enej znalazły się na szczytach polskich list przebojów. Do ich największych hitów należą: „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili”, „Symetryczno’liryczna”.

Dzambo Agusevi Orchestra [Macedonia]
Bałkańskie szaleństwo prosto z Macedonii. Zespół tworzy 11 muzyków, a na ich oryginalne brzmienie składają się: cztery trąbki, dwie perkusje, trzy rogi tenorowe, tuba i wokal. Razem tworzą doskonałe połączenie współczesnego popu z bałkańskimi rytmami, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Liderem zespołu jest Dzambo Agushev, uznawany za wirtuoza trąbki. Dzambo wraz ze swoją orkiestrą zyskał międzynarodową popularność i uznanie, co zaowocowało trasami koncertowymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Środkowej i Australii.

4. BRODKA [Polska] / UNKLE [Wielka Brytania]

BRODKA [Polska]
Najpierw, za sprawą popularnego talent show, została nastoletnią gwiazdą, później musiała udowodnić, że na to zasłużyła. Nie było łatwo, ale od wydanej w 2010 „Grandy” nikt już nie ma wątpliwości, że jej miejsce jest na szczycie. Najnowszy krążek „Clashes”, to płyta utkana z kontrastów. Album, wyprodukowany przez nagrodzonego Grammy Noah Georgesona, ukazał się w maju 2016r. nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Brodka otrzymała za tę płytę Fryderyka w kategorii Album Roku Alternatywa.

UNKLE [Wielka Brytania]
Brytyjski zespół założony przez Jamesa Lavelle’a i Tima Goldsworthy’ego. Ich styl określa się najczęściej jako trip hop, ale grupa chętnie sięga także po rocka i electro. Istnieją od 1994r. i od tego czasu współpracowali już z takimi gwiazdami jak: Thom Yorke (Radiohead), Dj Shadow, Josh Homme (Queens Of The Stone Age), Ian Brown, Robert Del Naja (Massive Attack). Wydali 6 albumów, które zostały świetnie przyjęte przez krytyków i publiczność. Ich muzyka była wielokrotnie wykorzystywana w filmach, programach telewizyjnych i grach komputerowych.

Więcej o projekcie: www.stadionkultury.pl www.wschodkultury.eu

reklama